Odpovědi na často kladené otázky
         

Číslo otázky:
193   Datum:   6.9.2005
Otázka:MRP-K/S a připojení vzdálených počítačů
 Odpověď:

Komunikace mezi programem MRP-K/S a serverem je poměrně náročná na rychlost odezvy (ping). Z tohoto důvodu nedoporučujeme přímé připojení používat mimo lokální sítě odpovídající rychlostí alespoň 10 Mb síti Ethernet. Přestože je možné se připojit k serveru i přes rychlejší internetové spojení (ADSL apod.), není takové řešení vhodné k intenzivní práci a může sloužit například jen jako příležitostné připojení obchodního cestujícího. Dalším problémem může být otevřená forma přenosu dat, kterou server Firebird používá. Řešením pak je použití některé formy šifrování na úrovni TCP/IP protokolu (např. OpenVPN nebo Zebedee).

Pro běžné připojení vzdálených poboček ale doporučujeme raději využít terminálové služby (Terminal Services). Jedná se o služby novějších verzí Windows, umožňující přenos obsahu displeje na vzdálený klientský počítač. Terminálové služby vlastně zpřístupní pracovní plochu terminálového serveru a dovolí pracovat s programy na něm nainstalovanými. Po síti se přenášejí změny obrazovky vzdáleného počítače a vstupy klávesnice a myši klientského počítače. Klientem terminálové služby může být i starší počítač s téměř libovolným operačním systémem. Komunikace je dostatečně optimalizovaná pro pomalé linky, takže ji lze použít třeba i pro modemové připojení. Klientská část systému MRP-K/S je potom umístěna na počítači terminálového serveru, tj. na stejné lokální síti jako databázový server, nebo přímo na stejném počítači. Vzdálený uživatel vidí v rámci aplikace vzdálená plocha (Remote Desktop) po připojení k terminálovému serveru celý obsah pracovní plochy tohoto počítače a může pracovat se všemi programy včetně systému MRP-K/S, přestože tyto programy ve skutečnosti neběží na jeho počítači.

Pokud stačí současně připojit jen jednoho vzdáleného uživatele, je možné jako terminálový server vyhradit počítač s operačním systémem Windows XP Professional, který umožňuje jedno vzdálené připojení. Nevýhodou je, že s takovým počítačem ke kterému je někdo vzdáleně připojen není možné ve stejnou chvíli pracovat. Pokud má být současně připojeno více uživatelů, je potřeba použít systémy Windows 2000/2003 Server, které umožňují nezávislé současné připojení více uživatelů. V tomto případě je nutné vlastnit patřičný počet terminálových licencí podle podmínek zvoleného operačního systému.

Příklad zprovoznění programu MRP-K/S na terminálovém serveru Windows 2003 Server

Systém Windows 2000/2003 Server je pro provoz v terminálovém režimu nejprve potřeba nakonfigurovat. Zprovoznění a nastavení je podrobně popsáno v jeho nápovědě, zde je naznačeno jen v hrubých rysech včetně instalace systému MRP-K/S.

  1. Přidání Role Terminal Server. Nainstalujte roli Terminálového serveru pomocí Průvodce konfigurací serveru.
  2. Instalace programu MRP-K/S. Aby byl program nainstalován pro všechny uživatele terminálového serveru, je nutné instalaci spustit z ovládacích panelů (případně lze použít příkazovou řádku a příkazu change user) tj. postupem "Ovládací panely -> Přidat nebo odebrat programy -> Přidat nový program" a následujících instrukcí. Poté vložte instalační CD programu MRP-K/S a proveďte jeho instalaci. Pokud budete vyzváni k restartu počítače, klikněte před potvrzením restartu nejprve v panelu "Přidat nebo odebrat programy" na tlačítko Dokončit. Po restartu se opět přihlaste jako stejný uživatel.
  3. V nástroji Správy počítače (Start -> Programy -> Nástroje pro správu -> Správa počítače -> Místní uživatelé a skupiny) vyberte, případně vytvořte konta uživatelů, kteří se budou připojovat přes vzdálenou plochu a přiřaďte je do skupiny "Remote Desktop Users". Provedete to buď výběrem uživatele a přidáním skupiny na záložce "Je členem", nebo výběrem skupiny a přidáním uživatele (použijte tlačítka "Upřesnit" a "Najít" pro zobrazení seznamu uživatelů nebo skupin).
  4. Podle potřeby vytvořte na ploše jednotlivých uživatelů zástupce (ikonu) programu MRP-K/S. Pokud jej chcete zpřístupnit všem uživatelům, zkopírujte zástupce do složky "Documents and Settings\All Users\Plocha".
  5. Uživatelé se nyní mohou pomocí aplikace vzdálená plocha k terminálovému serveru připojit a spustit program MRP-K/S obdobně jako kdyby ho měli nainstalovaný na svém počítači. Po prvním spuštění tedy musí zadat cestu k serveru a databázím. Jméno a heslo kterým se uživatelé připojují k programu MRP-K/S je nezávislé na přihlašovacím jménu k terminálovému serveru, jedná se o odlišné věci. V dialogu "Umístění serveru" v úvodním dialogu programu MRP-K/S uvádějte vždy volbu "Na jiném počítači", a to i případě, že se databázový server nachází na počítači terminálového serveru. V takovém případě zadejte místo jeho názvu "localhost". Lokální přístup (volba "Na tomto počítači") k databázovému serveru umístěnému na terminálovém serveru není možný.

Nenechávejte program MRP-K/S zbytečně spuštěný pokud s ním delší dobu nepracujete. Vyčerpáváte tak zdroje serveru a ztěžujete práci ostatním připojeným uživatelům. Totéž se týká samotné aplikace vzdálená plocha. Její ukončení neznamená ukončení programů na ní spuštěných ! Tyto programy běží na terminálovém serveru dále. Obvyklý způsob odhlašování je napřed ukončit všechny programy a poté se odhlásit z terminálového serveru (Start->Odhlásit), čímž se aplikace vzdálená plocha korektně ukončí.

* Berte prosím v potaz, že otázka a odpověď mohou být úzce svázané s verzí programu aktuální v době zveřejnění odpovědi.

Související otázky najdete ve skupinách: Přeskočit odkazy pro navigaci

© 2022 MRP-Informatics, spol. s r.o.                                         MRP na Slovensku