Na rozdíl od starších verzí serveru Firebird je verze 2.1 již vybavena možnostmi, které zjednodušují její provoz na jednom počítači současně se staršími verzemi Firebirdu. Jedná se především o schopnost pojmenovat název služby pod kterou server beží, což dovoluje současný provoz více verzí současně. Starší verze Firebirdu používaly pevně daný název "Firebird Server - DefaultInstance" pro službu serveru a "Firebird Guardian - DefaultInstance" pro název její kontrolní služby.
Příklad postupu instalace serveru Firebird 2.1 na počítači, na kterém již běží starší server Firebird 1.5:
- Dočasně zastavte službu stávajícího serveru Firebird. Můžete tak učinit buď v ovládacím panelu Firebird server manager kliknutím na tlačítko Stop, nebo v seznamu služeb Windows (Ovládací panely - Výkon a údržba - Nástroje pro správu - Služby) výběrem položky Firebird server a kliknutím na tlačítko Zastavit.
- Spusťte instalaci serveru Firebird 2.1 z instalačního programu MRP-K/S a na dotaz nabízející odinstalování serveru 1.5 odpovězte kliknutím na volbu Ne. Během instalace serveru se následně zobrazí dialogové okno s upozorněním, že na počítači byla detekována starší verze serveru Firebird nebo Interbase, a že nový server bude sice nainstalován, ale nebude nakonfigurován a spuštěn. Dotaz v okně na zastavení instalace stornujte tlačítkem Ne.
- V adresáři nově nainstalovaného serveru (obvykle \Program Files\Firebird\Firebird_2_1) otevřete textový konfigurační soubor firebird.conf a nalezněte v něm položku RemoteServicePort. Tento řádek určuje na jakém portu TCP protokolu bude služba Firebirdu očekávat spojení. Číslo portu musí být jiné než jaké používá původní instalace serveru Firebird. Výchozí číslo portu bývá 3050, zde je tedy změňte např. na 3051 nebo libovolné jiné neobsazené číslo portu. Řádek nezapomeňte odkomentovat, tj. smazat na něm úvodní znak #.
- Přepněte se do podadresáře serveru bin a spusťte v konzolovém okně následující příkazy, které nainstalují službu serveru a zajistí aby se spustila automaticky po každém restartu počítače. Vysvětlení parametrů můžete nalézt v souborech README.instsvc.txt a install_windows_manually.txt v podadresáři doc serveru. Jako název služby je zde zvolen MrpksServer, můžete ovšem zvolit libovolný jiný název služby:
instsvc install -auto -superserver -guardian -name MrpksServer
instsvc start -name MrpksServer
- Nyní můžete znovu spustit starší verzi Firebirdu zastavenou v bodě 1.
V konzolovém okně pak můžete ověřit že oba servery Firebird běží každý na svém čísle portu příkazem netstat -a:
netstat -a
Aktivní připojení
Proto Místní adresa Cizí adresa Stav
...
TCP novakjan:3050 novakjan:0 NASLOUCHÁNÍ
TCP novakjan:3051 novakjan:0 NASLOUCHÁNÍ
...
Místo čísla portu 3050 může být ve výpisu případně uveden název gds_db.
- Pokud budete chtít k tomuto serveru přistupovat i z jiných počítačů v síti, nezapomeňte jej přidat do výjimek brány windows (Ovládací panely - Centrum zabezpečení - Brána firewall systému Windows - Výjimky, klikněte na Přidat program a nalistujte v instalačním adresáři Firebirdu 2.1 soubor fbserver.exe).
- V přihlašovacím dialogu programu MRP-K/S zvolte umístění serveru Na jiném počítači a za jeho IP adresou uveďte lomítko následované číslem portu zvolené v bodě 3 pro Firebird 2.1, tedy např.:
localhost/3051
Poznámka: Před odinstalováním serveru Firebird 2.1 nakonfigurovaného podle tohoto návodu je nejprve nutné ze systému následovně odstranit jeho služby (MrpksServer je název služby zvolený v bodě 4):
instsvc stop -name MrpksServer
instsvc remove -name MrpksServer
Poznámka: Pokud Firebird instalujete přímo s použitím jeho instalačního programu mimo instalaci MRP-K/S, věnujte pozornost řetězcové proměnné DefaultInstance ve větvi registru HKLM\SOFTWARE\Firebird Project\FirebirdServer\Instances.
Tato proměnná určuje adresář, ve kterém běží výchozí instance serveru Firebird. Firebird 2.1 sice tuto hodnotu zapisuje jen jako informaci pro další aplikace a sám se jí neřídí, ovšem starší Firebird 1.5 podle této proměnné určuje svůj výchozí adresář, ve kterém hledá konfigurační soubory, log soubor atd. Přepsáním proměnné během instalace Firebirdu 2.1 tak dojde k situaci, že Firebird 1.5 začne svůj konfigurační soubor hledat v adresáři nově nainstalovaného Firebirdu 2.1, použije z něj stejné nastavení včetně TCP portu přiděleného druhému serveru, a tím pádem jeden se serverů přestane fungovat. V těchto případech je tedy nutné ověřit že zápis v registru směřuje na adresář Firebirdu 1.5. Instalační program MRP-K/S toto zajišťuje automaticky.